Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 08.10.2014 року у справі №875/233/14 Постанова ВАСУ від 08.10.2014 року у справі №875/2...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 08.10.2014 року у справі №875/233/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/233/14

А/800/210/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: Вербицької О.В.

суддів: Маринчак Н.Є.

Муравйова О.В.

за участю секретаря: Горголь І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2014 року

у справі № 875/233/14

за позовом ОСОБА_2

до Центральної виборчої комісії

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо ненадання документів та інформації про рішення, прийняте за заявою позивача від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, та витребування від відповідача копію вказаного рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Центральна виборча комісія порушила вимоги ч. 6 ст. 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме - не повідомила позивача про результати розгляду його заяви від 25.09.2014 щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України, чим порушила його права як суб'єкта виборчого процесу.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії України щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_2 від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Зобов'язано Центральну виборчу комісію України розглянути заяву ОСОБА_2 від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та прийняти за результатами її розгляду одне з визначених частиною 6 статті 59 Закону України від 17 листопада 2011 року № 4061-УІ «Про вибори народних депутатів України» рішень.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, у якій просить суд скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2014 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги Центральна виборча комісія зазначає, що суд першої інстанції не надав належну оцінку тому, що заява про самовисування кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 не відповідає вимогам п. 5 ч. 6 ст. 14 Закону України «Про центральну виборчу комісію», а саме - не містить підпису позивача.

У запереченні на апеляційну скаргу позивач, посилаючись на те, що суд першої інстанції не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, просить апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії залишити без задоволення.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку щодо наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 25.09.2014 року позивачем подано до Центральної виборчої комісії заяву про самовисування та інші документи щодо реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Згідно листа від 29.09.2014 року №21-30-4414 відповідач повідомив ОСОБА_2, що його заява підлягає поверненню, оскільки всупереч вимогам п. 5 ч. б ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» заява, автобіографія та передвиборча програма не містять його підпису.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 30 Закону України «Про вибори народних депутатів України» повноваження Центральної виборчої комісії щодо підготовки та проведення виборів депутатів визначаються цим Законом, Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та іншими законами України.

Закон України «Про Центральну виборчу комісію» відповідно до Конституції України визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.

Статтею 2 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.

Згідно ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» виборці, виборчі комісії, комісії з референдумів, інші суб'єкти виборчого і референдумного процесів, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об'єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, іноземці та особи без громадянства, а також органи влади іноземних держав, міжнародні організації мають право звернутися до Комісії із зверненнями з питань, що належать до повноважень Комісії, в порядку, встановленому цим Законом, Законом України «Про звернення громадян» та іншими законами України. Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).

Звернення, подані до Комісії, підлягають реєстрації в порядку, встановленому Комісією.

Під зверненням за цим Законом слід розуміти:

1) заяву, в якій міститься прохання сприяти реалізації виборчих прав, права на участь у референдумі, надати консультативно-методичну допомогу чи рекомендації щодо підготовки та проведення виборів і референдумів, роз'яснення з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми або в якій висловлюються думки, рекомендації, поради щодо вдосконалення законодавства України з питань виборів і референдумів та правового регулювання виборів і референдумів в Україні, стосовно покращання діяльності виборчих комісій, комісій з референдумів тощо;

Пунктом 5 ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що заява може бути подана до Комісії в письмовій або усній формі.

Відповідно до вимог п. 6 ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» письмова заява, подана до Комісії, повинна містити:

1) назву Комісії або прізвище члена Комісії, до якого звертається особа;

2) прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання фізичної особи або точну назву та місцезнаходження юридичної особи - заявника;

3) суть порушеного питання, виклад обставин і фактичних даних, що мають значення для вирішення заяви;

4) зміст прохання або рекомендації;

5) підпис заявника або його представника, якщо заявник - юридична особа;

6) дату подання заяви.

Статтею 8 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.

Згідно п. 7 ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» заяви, оформлені без дотримання вимог, встановлених частиною шостою цієї статті, повертаються заявникові з відповідними роз'ясненнями в строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян», якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми.

Відповідно до вимог п. 1, п. 2 ст. 15 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» заяви та скарги, подані до Комісії, розглядаються у порядку, встановленому цим та іншими законами, а також Регламентом Центральної виборчої комісії.

Заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.

Системний аналіз положень Конституції України, Закону України «Про вибори народних депутатів України», Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Закону України «Про звернення громадян» дає підстави для висновку, що заява про самовисування із зазначенням відповідних зобов'язань та підпису є свідченням того, що особа виявила бажання балотуватися кандидатом у народні депутати України, розуміючи та усвідомлюючи наслідки її обрання народним депутатом України та згодна з вимогами законодавства України, які встановлюють певні обмеження для осіб, обраних народними депутатами України.

В свою чергу, відсутність підпису особи на заяві (автобіографії, передвиборчій програмі) ставить під сумнів авторство зазначених документів, вважається анонімним і розгляду не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову щодо визнання протиправною бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо ненадання документів та інформації про рішення, прийняте за заявою позивача від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, та витребування від відповідача копію вказаного рішення, оскільки, Центральна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Виходячи з того, що Київський апеляційний адміністративний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2014 року у справі № 875/233/14 підлягає скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2014 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо ненадання документів та інформації про рішення, прийняте за заявою позивача від 25.09.2014 про реєстрацію його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №101 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, та витребування від відповідача копію вказаного рішення - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О.В. Вербицька Судді Н.Є. Маринчак О.В. Муравйов

logo